Mięśnie wolno kurczliwe oraz szybko kurczliwe

Często zdarza się że osoby trenujące w klubach fitness pomimo wielu starań nie odnoszą oczekiwanych efektów. Powodów może być wiele ale przyjrzyjmy się temu wszystkiemu pod kątem jednej z możliwych przyczyn. Mówię tutaj o podziale naszych włókien mięśniowych na wł. wolnokurczliwe ang. slow twitch oraz wł. szybko kurczliwe ang. fast twitch. W zależności od tego jaki jest podział procentowy owych włókien w naszym ciele, praca nad sylwetką może się znacząco różnić.

          Włókna wolno kurczliwe charakteryzują się wyższą tolerancją na zmęczenie, pozwalają nam na wykonywanie dłuższej pracy o charakterze wytrzymałościowym ( biegi długodystansowe ) oraz o charakterze czysto siłowym.

          Włókna szybko kurczliwe odpowiadają za szybką i dynamiczną pracę. Dzięki nim możemy osiągać wysokie przyrosty prędkości w biegach sprinterskich ale tylko w krótkim przedziale czasowym ponieważ są one mało odporne na zmęczenie.

          Analiza charakterystyki pracy powyżej opisanych włókien pozwala nam zrozumieć w jakich zakresach powtórzeń powinniśmy trenować aby nasza sylwetka nabierała oczekiwanych przez nas kształtów. Na początku należy uzmysłowić sobie że każdy mięsień składa się z obydwu rodzajów włókien, różnią się one tylko ich procentowym udziałem, przykładowo mięsień trójgłowy ramienia posiada w swojej budowie przewagę włókien szybkokurczliwych dlatego aby rozbudowywać go prawidłowo należy stosować większe obciążenia oraz mniejszą ilość powtórzeń niż ma to miejsce w przypadku wykonywania ćwiczeń na mięsień dwugłowy ramienia, który z kolei posiada przewagę włókien wolnokurczliwych. Identycznie sprawa wygląda w przypadku trening mięśni uda. Prostownik uda charakteryzuje się małą ilością włókien typu FT ( pomimo dość dużego zróżnicowania tego mięśnia ), dlatego podobnie jak triceps pobudzać do rozrostu powinniśmy go dużym ciężarem i mniejszą ilością powtórzeń, z kolei grupa kulszowo-goleniowa będzie dobrze stymulowana poprzez średniej wielkości ciężar i większą ilość powtórzeń.

          Podsumowując, każdy z nas posiada różną ilość danych włókien mięśniowych w konkretnym mięśniu, dlatego należy przeanalizować swój trening i poprzez dobrze dobrany ciężar oraz właściwą ilość powtórzeń dobrze dobrać powyższe. Dla przykładu mięsnie górnej części pleców tj. najszerszy grzbietu składają się w przewadze z włókien wolnokurczliwych dlatego należy tak dobierać ciężar aby pracować w zakresie powtórzeń 8-14, a odwrotnie proporcjonalnie ma się to do dolnej części pleców gdzie przeważają włókna szybkokurczliwe które należy stymulować proporcjonalnie większym ciężarem i mniejszą ilością powtórzeń w przedziale 8-12.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *